Samotné slovo jóga znamená sjednocení. V praxi jógy se každý může naladit na své tělo, emoce, myšlenky a nechat je proplovat. Pro mě je jóga velice úzce spojena se všímavostí tedy mindfulness. Níže se budu věnovat józe z pohledu naladění se na tělo a všímání si projevů. Kdyby vás zajímalo více k teorii jógy, dočtete se více například na stránkách www.joga-online.cz.
Jóga všedního dne
V józe nejde o to, abyste dosáhli rukama co nejdál, vaše pozice byla přesně stejná jako souseda na karimatce vedle vás. Krása jógy je v soustředění se na sebe, zažít moment sjednocení vlastního těla, mysli a duše byť třeba na vteřinu. Každý jsem jiný, máme jiná těla, hlavou nám víří jiné myšlenky, proto také každý z nás vytváříme trošku jiné pozice, cítíme se v nich jinak a jinak je prožíváme.
Jóga může být přístavem klidu v rušném dni, chvilkou meditace, dechu, zklidnění. Občas se ale může přihodit, že během této relaxace přijde bouře emocí, která Vás zasáhne plnou silou. A to je také v pořádku. Jeden den se nám daří zklidnit mysl a být v přítomnosti a druhý den to v hlavě jen víří.
Pravidelnost v józe přináší možnost kontinuity. Ať si na karimatku stoupnete každý den nebo týden, pravidelnost pomůže v nastavení těla na vnímavost k pohybu a vlastnímu tělu. Jako byste vaše tělo naprogramovali, že každou sobotu navečer bude zhluboka dýchat a protahovat se. Pokaždé, když se do jógy dáte, budete mít jiný zážitek. Někdy třeba na pár minut, někdy na hodinu, v obou případech, se budete starat o sebe, svou mysl i své tělo tak, jak v danou chvíli můžete a potřebujete.
Všímavost k vlastnímu tělu
V józe přichází chvíle zklidnění a naladění se na sebe sama. Dech je v tomto naladění velkým pomocníkem. Když zklidníte svůj dech, zklidníte svou mysl a možná si začnete více uvědomovat, co se odehrává ve vašem těle. Ať jde o vjemy příjemné či spíše nepříjemné, nyní jste si jich vědomi a můžete se nyní opečovat, potřebujete-li to. V jednotlivých pozicích těla se můžete cítit opět nepříjemně. Nemusíte se nikam nutit, naopak. Dejte si čas a najděte takovou pozici, která je příjemná.
Změna přichází a opakováním si budete uvědomovat vaše tělo více a budete znát vjemy, které přichází. Budete znát pocit zaplněné mysli a velkého soustředění. Budete mít dny, kdy budete v józe tančit a dny kdy budete bolaví a jóga pro vás nebude.
Jak na jógu
Jestli jste jógu nikdy nepraktikovali, doporučuju jít k někomu na lekci. V začátcích vám lektor může pomoci s upřesněním jednotlivých pozic nebo poradit zjednodušení pozice, která je pro vás náročná. Dnes snad v každém městě jsou učitelé jógy.
Vždy je zde možnost jógy online. Na youtube najdete například v angličtině yoga with Adriane, která jemně vede, nabízí variace a je velice pozitivní. V češtině najdete třeba Rozálii na youtube StillOnThe Way. Kromě klasické jógy, ukazuje také těhotenskou jógu a potom také s dětmi.
Jóga s druhým člověkem nebo ve skupině v sobě nese další přidanou hodnotu sdílení. Nejde ani o to, že byste si museli povídat o svých prožitcích, i když to můžete také. Sdílení zážitku společného pohybu vytváří pocit sounáležitosti k něčemu většímu a bytí v komunitě.
Někdy i bytí na dálku může být formou sdílení. A na online hodině jógy jste se svým učitelem na dálku.
Ať jógu praktikujete či nikoliv, přeju vám hodně všímavosti k tělu,mysli a emocím
Namasté