Emoce v těle někdy cítil asi každý. Tělo v sobě nese obrovské množství informací. Když má někdo strach, říká se: „Třese se jako osika“. Zlost je na člověku vidět: „Je rudý vzteky“. Často můžeme i tuto horkost cítit. Emoce poznáme podle toho, jak se někdo tváří. V obličeji se nám toho zračí spoustu. Pozice těla toho také hodně napoví. Člověk má svěšená ramena nebo je má vzpřímená?
Emoce vnímáme jako takové. Můžeme je rozpoznat i podle toho, jaké pocity máme po těle. Vnímání teploty těla je jedním průvodním jeven emocí. Provází je ale také další fyzické vjemy jako je váha v těle nebo třeba pocity plynutí či zaseknutí.
Vnímání emocí v těle podle teploty
Finský výzkum z roku 2013 s názvem Bodily maps of emotions (Mapy emocí v těle) publikoval zajímavé poznatky o tom, jak lidé vnímají změny teploty v těle při navozování jednotlivých emocích. Přes 700 lidí značilo své pocity v těle do siluet. Z nich vznikla mimo jiné topografická mapa, kterou můžete vidět níže:
Příjemné emoce jako láska, spokojenost, pýcha a štěstí na obrázku vypadají podobně. Tělem se šíří pocit tepla. Při pocitu štěstí i pýchy je na siluetě na obrázku vnímán pocit tepla na hrudi a hlavě.
U nelibých emocí se ukázalo, že je můžeme vnímat jako horkost nebo naopak jako chlad. Při depresi se tělem šíří chlad do okrajových částí těla. U vzteku, strachu a odporu je patrná horkost. Všimněte si u vzteku velké horkosti v rukou. Ne nadarmo se říká: „Svrbí mě ruka“, když je někdo rozzlobený a chce do něčeho praštit. U některých emocí se navíc vnímá horkost i chlad v těle současně jako u smutku, překvapení či úzkosti. Odlišná od všech ostatních je emoce neutrální, při které lidé pociťovali lehký pokles teploty v oblasti hrudníku a rukou.
Další vjemy v těle
Teplota v těle může být jedním vodítkem k tomu, jaké máme pocity. Vedle ní máme celou škálu dalších vjemů, které nám poskytují stejně cenné informace. V těle můžeme cítit různé chvění a mrazení. „Máme motýly v břiše“, když jsme čerstvě zamilovaní. „Kroutí se nám žaludek,“ když cítíme nervozitu. Někdo se kroutí celý, nebo se třesou ruce.
Někdy se může objevit pocit, že jsme zaseknutí. V angličtině se říká: „I am stuck“, když lidé nevědí, kam dál. Tyto myšlenky se mohou velmi jednoduše objevit i v těle jako ztuhnutí nohou, hlavy nebo rukou. Je možné cítit rozdílnou váhu v těle, lehkost či tíhu. „Nese všechnu tíhu světa“, ale i „Dneska je mi tak lehce“.
Tělo vnímá neustále a pro nás může sloužit jako zdroj informací o nás samotných. Někdy dokonce máme výrazné fyzické vjemy v těle způsobené emocemi, ale vlastně si ani neuvědomujeme, jaké pocity prožíváme. Někdy máme také problém pojmenovat emoci, kterou cítíme.
Práce s tělem v tanečně pohybové terapii
V tanečně pohybové terapii se s prožitky v těle pracuje také. S terapeutem se můžete zaměřit na malé změny v těle a ve vnímání sebe sama. Můžete jen tak sedět a vnímat tělo, dech a jejich změny nebo protančit přes celý taneční sál a poté se ztišit a zamyslet se. S dětmi může terapeut pracovat na rozpoznávání a pojmenování emocí. Tato schopnost tak může dítěti pomoci třeba ve zvládání nepříjemných situací ve třídě.
Každý vnímáme po svém
Sami se teď i můžete zamyslet, jak byste emoce znázorňovali vy. Bylo by to podobné nebo by se to naprosto lišilo? Není zde samozřejmě žádná špatná ani dobrá odpověď. Vnímání emocí je individuální věc. Stejně tak jsou pro každého jedinečné další vjemy a člověk od člověka se mohou velmi lišit. Proto také terapeut sám nevymyslí nic. Věci mají skutečný význam až s prožitkem a interpretací klienta samotného.