Tanečně pohybová terapie je kreativní přístup v psychoterapii, který využívá pohybu a tance k vyjádření svých pocitů a myšlenek, a tím lepšímu porozumění sebe sama. Jejími základními principy jsou kreativita, bytí s druhým člověkem, přijetí, naslouchání, pohyb a hra. Více o tanečně pohybové terapii se můžete dočíst na stránkách Asociace tanečně pohybové terapie ČR TANTER nebo Britské Asociace tanečně pohybovou psychoterapie ADMP UK.
Pohyb jako forma sebevyjádření
Pohyb je všude kolem nás. Je součástí našeho vyjadřování, dýchání, způsobu naší chůze, každonenního pohybu i během toho, když mluvíme. Terapeut se zajímá o to, jak se pohyb uskutečňuje ne o to, jak vypadá. V terapii nejde o žádný konkrétní typ tance a neučí se žádná taneční sestava. Každý dospělý a každé dítě tančí svým vlastním způsobem a to je při terapii podporováno.
Někdy je složité vyjádřit svoje pocity a myšlenky pomocí slov. Při tanečně pohybové terapii terapeut pomáhá vyjadřovat se pohybem. Podporuje také reflektování pomocí slov na to, co klient prožil.
Tanečně pohybová terapie může pomoci:
- k lepšímu porozumění vlastním pocitům a chování
- užívat radost z pohybu a tance
- k lepšímu porozumění neverbální komunikace
- k uvolnění napětí a stresu
- při úzkostech
- k lepšímu porozumění sama sebe a k seberozvoji
- ke zvýšení sebevědomí
Jak taková tanečně pohybová terapie vypadá
Každé sezení má 3 části – začátek, hlavní kreativní část a ukončení. Každá terapie vypadá jinak v závislosti na osobnosti, potřebách a schopnostech každého člověka.
Může probíhat ve skupině nebo individuálně. Je vhodná pro lidi, pro které je těžké se vyjádřit, děti, seniory, lidi s mentálním postižením, nebo naopak pro lidi, kteří mají mnoho myšlenek a je pro ně obtížné je utišit a zaměřit se na sebe. Terapie je bezpečným a nehodnotícím místem. Vše se odehrává v rámci terapeutických hranic. Terapie je také místem, kde je terapeut vázán mlčenlivostí.
Více o tom, jak pracuji, se dozvíte v sekci O mně.